G5Q-14-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G5Q-14-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 5(NO)/3(NC)DC/10(NO)/3(NC)AAC SPDT (20.3mm 10.3mm 16.2mm) THT ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G5Q-14-DC12 is a PCB mount Miniature Power Relay with DC coil. This G5Q-series power relay has 1CO (SPDT) cadmium-free Ag alloy contact. It has standard classification and PCB terminals. Small, yet provide 8kV impulse withstand voltage (between coil and contacts). Compact single pole relay Fully sealed enclosure Excellent switching performance for a variety of loads -40 to 105°C Operating temperature range Applications Automation & Process Control
Search Keywords: G5Q14DC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G5Q-14-DC12
COO:
CN
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
Tray
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPDT
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Coil Resistance:
360 Ohm