G5RL-1A-E-HR-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G5RL-1A-E-HR-DC12
Omron Electronics
Power Relay 12VDC 16A SPST-NO( (29mm 12.7mm 15.7mm)) THT
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: G5RL1AEHRDC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G5RL-1A-E-HR-DC12
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPST-NO
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Coil Resistance:
360 Ohm