G6A-274P-ST40-US-DC48 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6A-274P-ST40-US-DC48
Omron Electronics
Signal Relay 48VDC 2A DPDT(20.2x10.1x8.4)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OMRON ELECTRONICS part G6A-274P-ST40-US-DC48 is a signal relay designed to handle a voltage of 48VDC and a current of 2A. It is a double pole double throw (DPDT) relay. With compact dimensions of 20.2x10.1x8.4mm, this through-hole technology (THT) relay is suitable for PCB mounting. It offers reliable switching capabilities for various electronic applications, ensuring optimal performance and durability.
Search Keywords: G6A274PST40USDC48
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G6A-274P-ST40-US-DC48
COO:
JP
ECCN:
EAR99
500
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
48 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
20.2 x 10.1 x 8.4 mm
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
8.3 mA