G6AK-234P-ST-US-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6AK-234P-ST-US-DC12
Omron Electronics
Signal Relay 12VDC 2A DPDT(20.2x10.1x8.4)mm THT ...
DESCRIPTION
The OMRON ELECTRONICS Signal Relay G6AK-234P-ST-US-DC12 is a high-quality electronic component designed to effectively switch and control signals in various applications. With a 12VDC input voltage and a 2A current rating, this relay offers reliable performance and versatility. The DPDT configuration ensures efficient double-pole double-throw switching capability, while the compact size (20.2x10.1x8.4mm) allows for easy installation. Designed for through-hole mounting, this OMRON relay is an ideal choice for demanding applications that require precise signal control.
Search Keywords: G6AK234PSTUSDC12
Part No:
G6AK-234P-ST-US-DC12
Relay Construction:
Latching Double Coil
DC Coil Voltage:
12 V
Maximum Current Rating:
2 A
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
20.2 x 10.1 x 8.4 mm
Coil Current:
15 mA