G6B-1114P-US-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6B-1114P-US-DC24
Omron Electronics
General Purpose power Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G6B-1114P-US-DC24 is a PCB mount Power Relay with DC coil. This G6B-series power relay has 1NO (SPST) cadmium-free Ag alloy contact. It has standard classification and PCB terminals and mounted directly to PCB. High sensitive with operating power of 98mW. High insulation with dielectric strength of 3000VAC between coil and contacts (impulse withstand voltage of 6kV). Stick packing models are provided in consideration of compatibility to the automatic production line. Single side stable function Fully sealed enclosure Standard washability -25 to 70°C Operating temperature range Applications Industrial, Automation & Process Control
Search Keywords: G6B1114PUSDC24
Part No:
G6B-1114P-US-DC24
EAR99
1000
Package Type:
Tray
Relay Construction:
Non-Latching
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPST-NO
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-25 to 70 °C
Coil Resistance:
2.88 KOhm