G6B-2114P-US-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6B-2114P-US-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 5A SPST-NO/SPST-NC(20x11x11)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G6B-2114P-US-DC24 is a PCB mount Power Relay with DC coil. This G6B-series power relay 1NO-1NC cadmium-free Ag alloy contact. It has standard classification and PCB terminals and mounted directly to PCB. High sensitive with operating power of 98mW. High insulation with dielectric strength of 3000VAC between coil and contacts (impulse withstand voltage of 6kV). Stick packing models are provided in consideration of compatibility to the automatic production line. Single side stable function Fully sealed enclosure Standard washability -25 to 70°C Operating temperature range Applications Industrial, Automation & Process Control
Search Keywords: G6B2114PUSDC24
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G6B-2114P-US-DC24
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Relay Construction:
Non-Latching10725
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Through Hole10716
Termination Style:
PC Pin10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-25 to 70 °C
Coil Resistance:
1.92 KOhm