G6D-1A-ASI-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6D-1A-ASI-DC24
Omron Electronics
Power Relay 24VDC 5A SPST-NO(18.5x6.5x12.5)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G6D-1A-ASI-DC24 is a 1-pole miniature Power PCB Relay with DC coil, G6D series. SPST-NO contact configuration, Ag-alloy (Cd-free) contact, PCB terminals. Slim, miniature relay, capable of relaying programmable controller and temperature controller outputs. Reduced board space, ideal for high-density mounting. Allows 300000 operations with a 2A load at 250VAC or 30VDC. Fully sealed enclosure Applications Industrial, Power Management, Automation & Process Control
Search Keywords: G6D1AASIDC24
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G6D-1A-ASI-DC24
COO:
MY
ECCN:
EAR99
500
Relay Construction:
Non-Latching10725
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPST-NO10703
Mounting:
Through Hole10716
Termination Style:
PC Pin10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-25 to 70 °C
Coil Resistance:
2.88 KOhm