G6E-134P-US-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6E-134P-US-DC12
Omron Electronics
Signal Relay 12VDC 3A SPDT(16x10x8)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OMRON G6E-134P-US-DC12 is a reliable signal relay designed for various electronic applications. This high-quality relay operates at 12VDC and can handle a current of up to 3A. Its compact size of 16x10x8mm makes it suitable for tight spaces, and it is designed for through-hole mounting. The single pole double throw (SPDT) configuration provides flexibility in switching between two different circuits. Trust OMRON Electronics for superior quality and performance in your electronic projects.
Search Keywords: G6E134PUSDC12
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G6E-134P-US-DC12
COO:
JP
ECCN:
EAR99
500
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPDT
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Coil Resistance:
720 Ohm