G6K-2P-DC24
Omron ElectronicsSignal Relay 24VDC 1A DPDT( (10mm 6.5mm 5mm)) THT ...
DESCRIPTION
The OMRON ELECTRONICS part G6K-2P-DC24 is a signal relay with a coil voltage of 24VDC and a double pole double throw (DPDT) configuration. It has a compact size with dimensions of 10mm in length, 6.5mm in width, and 5mm in height. This through-hole mount (THT) relay is designed to handle currents up to 1A. It is suitable for use in various applications where reliable signal switching is required.