G6SK-2-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6SK-2-DC24
Omron Electronics
Signal Relay 24VDC 2A DPDT(14.8x7.3x9.2)mm THT
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: G6SK2DC24
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G6SK-2-DC24
Alias/AKA:
G6SK2DC24BYOMZ
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1000
Relay Construction:
Latching Double Coil
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
14.8 x 9.2 x 7.3 mm
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
12.5 mA