G7L-2A-TUB-J-CB-AC100/120 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G7L-2A-TUB-J-CB-AC100/120
Omron Electronics
Power Relay 100/120VAC 25A DPST-NO(52.5x33.5)mm Bracket ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G7L-2A-TUB-J-CB-AC100/120 is a Power Relay with AC coil. This G7L-series relay has 2NO (DPST) Ag alloy contact. High-capacity, High-dielectric-strength relay compatible with momentary voltage drops. 0.25 inch quick-connect terminals and upper bracket mounting. UL Class B construction standard. Safety design with contact gap of 3mm. Wide-range AC-activated coil Miniature size for maximum switching power, particularly for inductive loads Flame-resistant materials (UL94V-0 qualifying) used for all insulation material No contact chattering for momentary voltage drops up to 50% of rated voltage -25 to 60°C Operating temperature range Applications Power Management, HVAC, Lighting, Motor Drive & ControlCoil Voltage 120VAC Contact Form DPST-NO (2 Form A) Contact Rating (Current) 25A Coil Type Non Latching Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Operating Temperature -25°C ~ 60°C
Search Keywords: G7L2ATUBJCBAC100120
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G7L-2A-TUB-J-CB-AC100/120
COO:
ID
ECCN:
EAR99
20
Package Type:
Tray
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
100,120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPST-NO
Maximum Current Rating:
25 A
Mounting:
Bracket Mount
Termination Style:
0.25Quick Connect
Push to Test Button:
Yes
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-20 to 60 °C