V-15-2C26-K by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
V-15-2C26-K
Omron Electronics
Switch Snap Action N.C. SPST Pin Plunger Quick Connect 15A 250VAC 250VDC 372.85VA Screw Mount ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The V-15-2C26-K is a single-pole single-throw Miniature Basic Switch that offers high reliability and security with pin plunger actuator, NC contact type. Quick connect terminal and it is available in two types of cases thermoplastic resin and thermosetting resin. It can be used for interrupting current when doors are opened or closed. 15mΩ Maximum contact resistance 100MΩ at 500VDC Minimum insulation resistance Applications Industrial
Search Keywords: V152C26K
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
V-15-2C26-K
COO:
ID
ECCN:
EAR99
100
Mounting:
Through Hole
Pole Throw Configuration:
SPST
Switch Configuration:
N.C.
Actuator Material/Style:
Pin Plunger
Contact Rating @ Voltage:
372.85@(CSA/UL) A
Maximum Movement Differential:
N/A
Operating Force:
N/A
Termination Style:
Quick Connect
Dimension:
37.8 x 10.3 x 21.6 mm