1N4004RLG by onsemi
Image is representational - see mfr. specs
1N4004RLG
onsemi
The 1N4004RLG is a 400V, 1A axial-lead standard recovery rectifier designed for general-purpose low-power applications. ...
RoHS Non-Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 1N4004RLG is an axial-lead, glass-passivated standard recovery rectifier. It is characterized by a peak repetitive reverse voltage of 400V and an average rectified forward current of 1.0A. The device can withstand a non-repetitive peak surge current of 30A and has a maximum forward voltage drop of 1.1V at 1.0A. With an operating junction temperature range of -65°C to +150°C, this component is suitable for a wide variety of general-purpose rectification tasks in low-power circuits.
Search Keywords: 1N4004RLG
Supplier:
onsemi
Part No:
1N4004RLG
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
5000
Operating Temperature:
-65 to 175 °C