MBR3100RLG by onsemi
Image is representational - see mfr. specs
MBR3100RLG
onsemi
RoHS Non-Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The MBR3100RLG is a Schottky Barrier Rectifier rated for 3.0 A and 100 V. It features a low maximum forward voltage of 0.79 V at 3.0 A and a high surge capacity of 150 A. This device is designed for low power loss and high efficiency, with a wide operating junction temperature range of -65°C to +175°C. Due to its majority carrier conduction and low stored charge, it is ideally suited for use as a rectifier in low-voltage, high-frequency inverters, free-wheeling diodes, and polarity protection diodes.