OA172AP-11-1TB by orion fans
Image is representational - see mfr. specs
OA172AP-11-1TB
Orion Fans
FAN AC 172X51 115V BALL, 235cfm ...
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The ORION FANS part OA172AP-11-1TB is an AC fan measuring 172mm in diameter and 51mm in height. This fan operates on a 115V power supply and is designed with ball bearings for increased durability and longevity. With a powerful airflow of 235 cubic feet per minute (cfm), this fan is capable of efficiently cooling various electronic and industrial applications. It is a reliable and high-performance cooling solution suitable for a wide range of environments.
Search Keywords: OA172AP111TB
Supplier:
Orion Fans
Part No:
OA172AP-11-1TB
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Bulk
Category:
AC Fan
Dimension:
172mm dia x 51 mm
Voltage Rating:
115 V
Power Rating:
35 W
Maximum Airflow:
235 CFM
Noise Level:
52 dB
Special Features:
None
Termination:
Terminals
Housing Material:
Die-Cast Aluminum
Operating Temperature:
-40 to 70 °C