OD1238-24HTB by orion fans
Image is representational - see mfr. specs
OD1238-24HTB
Orion Fans
FAN DC 120X38 24V BALL, 90cfm ...
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
This ORION FANS part OD1238-24HTB is a high quality DC fan measuring 120x38mm and operating at 24V. It features a ball bearing design for long-lasting durability and efficiency. With a powerful airflow of 90cfm, this fan is ideal for cooling various electronic components and ensuring optimal performance.
Search Keywords: OD123824HTB
Supplier:
Orion Fans
Part No:
OD1238-24HTB
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Bulk
Category:
DC Fan
Dimension:
120 x 120 x 28 mm
Voltage Rating:
24 V
Power Rating:
5.5 W
Maximum Airflow:
90 CFM
Noise Level:
42 dB
Special Features:
None
Termination:
Terminal
Housing Material:
Plastic
Operating Temperature:
-15 to 65 °C