AGQ200S24Z
AGQ200S24Z
In Stock: 1,825
Minimum Order: 5
VIEW PRODUCT
AGQ200S24 by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
AGQ200S24
Panasonic Electronic Components
Signal Relay 24VDC 2A DPDT( (10.6mm 7.2mm 5.4mm)) SMD ...
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT AGQ200S24 is a compact signal relay designed for high performance in a variety of electronic applications. With a voltage rating of 24VDC and a current rating of 2A, this double-pole double-throw (DPDT) relay is ideal for switching signals in circuit boards and other small electronic devices. The SMD design of this relay makes it easy to mount and integrate into your circuit design. Measuring at 10.6mm x 7.2mm x 5.4mm, this relay offers a space-saving solution without compromising on reliability or functionality. Trust PANASONIC EW/AROMAT for all your signal relay needs.
Search Keywords: AGQ200S24
Part No:
AGQ200S24
EAR99
50
DC Coil Voltage:
24 V
Maximum Current Rating:
2 A
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Dimension:
10.6 x 7.2 x 5.4 mm
Coil Current:
9.6 mA