AQ10A2-ZT4/32VDC by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
AQ10A2-ZT4/32VDC
Panasonic Electronic Components
Relay SSR 20mA 32V DC-IN 10A 250V AC-OUT 4-Pin DIL Carton ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT part AQ10A2-ZT4/32VDC is a high-quality Solid State Relay with a short description of Relay SSR 20mA 32V DC-IN 10A 250V AC-OUT. This 4-Pin DIL Carton relay is designed to efficiently control electrical currents, with a maximum input current of 20mA and a maximum output current of 10A at 250V AC. Perfect for a wide range of applications, this reliable and durable relay is sure to meet your needs.
Search Keywords: AQ10A2ZT432VDC
Supplier:
Part No:
AQ10A2-ZT4/32VDC
COO:
JP
ECCN:
EAR99
20
Output Type:
AC
Maximum Output Voltage:
250 V
Maximum Output Current:
10 A
Output Device:
N/A
Input Type:
DC
Input Voltage:
32 V