DS2E-S-DC24V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
DS2E-S-DC24V
Panasonic Electronic Components
Signal Relay 24VDC 3A DPDT(20x9.9x9.9)mm THT
RoHS Compliant
Tube Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: DS2ESDC24V
Supplier:
Part No:
DS2E-S-DC24V
COO:
CN
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
Tube
Relay Construction:
Non-Latching12534
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT12514
Maximum Current Rating:
3 A
Mounting:
Through Hole12526
Termination Style:
PC Pin12536
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Coil Resistance:
2.88 KOhm