DSP1A-DC24V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
DSP1A-DC24V
Panasonic Electronic Components
Power Relay 24VDC 5DC/8AAC SPST-NO(20.2x11x10.5)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT DSP1A-DC24V is a compact and reliable power relay designed for 24VDC applications. With a current rating of 5DC and 8AAC, this SPST-NO relay is capable of handling a variety of electrical loads. Measuring just 20.2x11x10.5mm, it is space-saving and perfect for through-hole mounting. The PANASONIC EW/AROMAT DSP1A-DC24V power relay is a high-quality component that ensures efficient and durable performance in various industrial and commercial applications.
Search Keywords: DSP1ADC24V
Supplier:
Part No:
DSP1A-DC24V
COO:
JP
ECCN:
EAR99
50
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPST-NO
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 60 °C
Coil Resistance:
1.92 KOhm