HC4E-H-DC48V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
HC4E-H-DC48V
Panasonic Electronic Components
General Purpose Relay Automotive For Control Panel
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: HC4EHDC48V
Supplier:
Part No:
HC4E-H-DC48V
COO:
TH
ECCN:
EAR99
20
Package Type:
Bulk
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
48 V
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Connector
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-50 to 70 °C
Coil Resistance:
2.6 KOhm