HC4-H-DC12V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
HC4-H-DC12V
Panasonic Electronic Components
Relays 12VDC 160Ohm 5A 4PDT(27.2mm 20.8mm 35.2mm) Plug-In General Purpose Relay Automotive
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: HC4HDC12V
Supplier:
Part No:
HC4-H-DC12V
COO:
JP
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
BOX
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
4PDT
Maximum Current Rating:
5 A
Mounting:
Connector
Termination Style:
Solder
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-50 to 70 °C
Coil Resistance:
160 Ohm