HP2-DC110V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
HP2-DC110V
Panasonic Electronic Components
Electromechanical Relay 110VDC 7.3KOhm 10A DPDT (36x25x51.5)mm Plug-In Power Relay
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: HP2DC110V
Supplier:
Part No:
HP2-DC110V
COO:
JP
ECCN:
EAR99
20
Package Type:
Bulk
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
110 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
10 A
Mounting:
Connector
Termination Style:
Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-50 to 40 °C
Coil Resistance:
7.3 KOhm