JTN1S-PA-F-DC24V
Panasonic Electronic ComponentsPower Relay 24VDC 20(NO)/10(NC)A SPDT(31.9x26.9x20.2)mm THT ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Discontinued
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT part JTN1S-PA-F-DC24V is a power relay designed to operate at 24VDC. It features a single-pole double-throw (SPDT) configuration with a 20 amp normally open (NO) contact rating and a 10 amp normally closed (NC) contact rating. With its compact size measuring at 31.9x26.9x20.2mm, this through-hole mountable relay offers reliable performance and is suitable for various applications where switching high currents is required.
Search Keywords: JTN1SPAFDC24V
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Panasonic Electronic Components
Part No:
JTN1S-PA-F-DC24V
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
TH
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
50
Package Type:
BOX
Relay Construction:
Non-Latching10725
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPDT10703
Mounting:
Through Hole10716
Termination Style:
PC Pin10727
Push to Test Button:
No10724
Led Indicator:
No10708
Operating Temperature:
-55 to 85 °C
Life Cycle:
Discontinued
This product is not in stock and cannot be back-ordered
Possible Replacement options available. See Alternatives
Product Changes
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT
096 EURO TYPE C RECEPT AP ASSY
This loose piece Flag Receptacle from the Ultra-Fast Fully Insulated series from FASTON is...
DL5-260P
Rack and Panel Connector - 260 Contact - Male - Crimp Terminal - Plug
553-0121F
553 Series CBI 3mm 2hx1w G,R
TQ2-L2-12V
Signal Relay 12VDC 1A DPDT(14x9x5)mm THT