JTV1AG-PA-12V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
JTV1AG-PA-12V
Panasonic Electronic Components
Relays 12VDC 144Ohm 30A SPST-NO (31.9x26.9x20.2)mm THT General Purpose Relay ...
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
JTV1AG-PA-12V is a 30A power relay designed for high-current switching applications. It features a 1 Form A (SPST-NO) contact arrangement with AgSnO2 contact material, dust cover protective construction, and PCB mounting configuration. The relay operates with a 12V DC nominal coil voltage, 83.3mA nominal operating current, and 144O coil resistance. With a surge withstand voltage of 6kV and UL/C-UL certification, this relay is suitable for ovens, heating and ventilation systems, and home appliances requiring reliable power switching.
Search Keywords: JTV1AGPA12V
Supplier:
Part No:
JTV1AG-PA-12V
COO:
TH
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
Bulk
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
SPST-NO
Maximum Current Rating:
30 A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-55 to 85 °C