JW2SN-DC48V
Panasonic Electronic ComponentsPower Relay 48VDC 5A DPDT(28.6mm 12.8mm 20mm) THT ...
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT part JW2SN-DC48V is a reliable and versatile power relay designed for 48VDC applications. This double-pole double-throw (DPDT) relay is capable of handling up to 5A of current. With compact dimensions of 28.6mm x 12.8mm x 20mm, this through-hole technology (THT) relay is easy to install and suitable for a variety of electronic devices and systems. Trust in the quality and performance of PANASONIC EW/AROMAT for your switching needs.