ST2-DC12V-F by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
ST2-DC12V-F
Panasonic Electronic Components
Power Relay 12VDC 8A DPST-NO(31x14x11.3)mm THT ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT ST2-DC12V-F is a reliable power relay designed for various electrical applications. With a 12V DC voltage rating and a DPST-NO (Double-Pole Single-Throw, Normally Open) configuration, this relay can handle up to 8A of current. Its compact size of 31x14x11.3mm makes it suitable for space-constrained installations. The Through-Hole Technology (THT) allows for easy and secure mounting on printed circuit boards. Rely on the PANASONIC EW/AROMAT ST2-DC12V-F power relay for efficient and durable performance in your electrical systems.
Search Keywords: ST2DC12VF
Supplier:
Part No:
ST2-DC12V-F
COO:
JP
ECCN:
EAR99
50
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPST-NO
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 60 °C
Coil Resistance:
600 Ohm