TQ2-L2-4.5V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
TQ2-L2-4.5V
Panasonic Electronic Components
Signal Relay 4.5VDC 1A DPDT(14x9x5)mm THT ...
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT TQ2-L2-4.5V is a signal relay with a coil voltage of 4.5VDC, capable of switching up to 1A. This double-pole, double-throw (DPDT) relay features through-hole technology (THT) for easy installation. With compact dimensions of 14x9x5mm, this reliable and high-quality relay is ideal for a wide range of applications requiring precise signal switching.
Search Keywords: TQ2L245V
Part No:
TQ2-L2-4.5V
DC Coil Voltage:
4.5 V
Maximum Current Rating:
1 A
Mounting:
Through Hole12526
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
14 x 9 x 5 mm
Termination Style:
PC Pin12536
Coil Current:
44.4 mA