TQ2SA-24V-Z by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
TQ2SA-24V-Z
Panasonic Electronic Components
Signal Relay 24VDC 2A DPDT(14x11.5x5.6)mm SMD ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT TQ2SA-24V-Z is a compact Signal Relay designed for high-density mounting in electronic devices. It features a Double Pole Double Throw (DPDT) configuration, meaning it can switch between two separate circuits simultaneously. This relay operates at a voltage of 24VDC and can handle a maximum current of 2A. With its small size of 14x11.5x5.6mm and Surface Mount Device (SMD) construction, it is an ideal choice for applications with space constraints. Trust in the reliability and performance of PANASONIC EW/AROMAT for your signal relay needs.
Search Keywords: TQ2SA24VZ
Supplier:
Part No:
TQ2SA-24V-Z
COO:
JP
ECCN:
EAR99
500
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Dimension:
14 x 11.5 x 5.6 mm
Termination Style:
Gull Wing
Coil Current:
8.3 mA