TX2SA-12V-Z by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
TX2SA-12V-Z
Panasonic Electronic Components
Telecom relay - Electromechanical relay – Low profile surface mount - TX relay - Sealed - DPDT (2 Form C) – High contact capacity – Silver, Gold – 8.2 mm (H) x 7.4 mm (W) x 15 mm (L) - Nominal coil voltage 12 VDC - Contact rating current 2 A – Coil current ...
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT TX2SA-12V-Z is a low profile surface mount, telecom DPDT relay with sealed construction which allows automatic washing. It has a voltage rating of 12 VDC and a current rating of 2 A. This high sensitive relay can be used for communications, measurement, security, home appliances, audio/visual, automotive, medical equipment.
Search Keywords: TX2SA12VZ
Part No:
TX2SA-12V-Z
EAR99
500
Relay Construction:
Non-Latching12534
DC Coil Voltage:
12 V
Contact Arrangement:
DPDT12514
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Surface Mount12526
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Dimension:
15 x 9.4 x 8.2 mm
Termination Style:
Gull Wing12536
Coil Current:
11.7 mA