TX2SA-24V-Z by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
TX2SA-24V-Z
Panasonic Electronic Components
Signal Relay 24VDC 2A DPDT(15x9.4x8.4)mm SMD Medical ...
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT part TX2SA-24V-Z is a high-quality signal relay designed for medical applications. This compact relay operates at 24VDC and can handle up to 2A of current. With a DPDT configuration and a small footprint of 15x9.4x8.4mm, this surface-mount device is ideal for use in medical equipment where space is limited. Trust the reliability and performance of PANASONIC EW/AROMAT for your critical medical applications.
Search Keywords: TX2SA24VZ
Part No:
TX2SA-24V-Z
EAR99
500
Relay Construction:
Non-Latching12534
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT12514
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Surface Mount12526
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Dimension:
15 x 9.4 x 8.2 mm
Termination Style:
Gull Wing12536
Coil Current:
5.8 mA