TXS2-L-4.5V-1 by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
TXS2-L-4.5V-1
Panasonic Electronic Components
Signal Relay 4.5VDC 1A DPDT( (15mm 7.4mm 8.2mm)) THT Automotive ...
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT TXS2-L-4.5V-1 is a signal relay designed for automotive applications. With a coil voltage of 4.5VDC, it is capable of handling up to 1A of current. This compact relay features a double-pole, double-throw (DPDT) configuration and has dimensions of 15mm x 7.4mm x 8.2mm. It is suitable for through-hole mounting (THT) and is highly reliable for use in automotive electronic systems.
Search Keywords: TXS2L45V1
Part No:
TXS2-L-4.5V-1
Relay Construction:
Latching Single Coil
DC Coil Voltage:
4.5 V
Maximum Current Rating:
1 A
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
15 x 8.2 x 7.4 mm
Coil Current:
7.8 mA