ECA-0JHG102 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECA-0JHG102
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 1000 µF - 6.3 V - 20% - 8 X 11.5mm - Radial - 3.5 mm - 380 mA - 1000h - 105°C. ...
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Panasonic NHG series is automotive grade Type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitor. The capacitance of this capacitor is 1000µF and operate on voltage of 6.3V. NHG series parts cover broad range of voltage ratings and capacitance values. Typical applications include audio, video and general purpose electronic circuits.
Search Keywords: ECA0JHG102
Supplier:
Panasonic
Part No:
ECA-0JHG102
COO:
MY
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
Bag
Capacitance Value:
1000 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
8 x 11.5 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
6.3 VDC