ECA-1HM331 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECA-1HM331
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 330 µF - 50 V - 20% - 10 X 16mm - Radial - 5 mm - 500 mA - 2000h - 85°C. ...
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Panasonic M series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The M series parts cover broad range of voltage ratings and capacitance values. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. The capacitance of this capacitor is 330µF and operate on voltage of 50V. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: ECA1HM331
Part No:
ECA-1HM331
EAR99
2000
Package Type:
Bag
Capacitance Value:
330 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Size:
10 x 16 mm
Voltage:
50 VDC