ECA-1VHG331 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECA-1VHG331
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 330 µF - 35 V - 20% - 10 X 12.5mm - Radial - 5 mm - 350 mA - 2000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic NHG series is automotive grade Type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitor. The capacitance of this capacitor is 330µF and operate on voltage of 35V. NHG series parts cover broad range of voltage ratings and capacitance values. Typical applications include audio, video and general purpose electronic circuits.
Search Keywords: ECA1VHG331
Part No:
ECA-1VHG331
EAR99
2000
Capacitance Value:
330 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
10 x 12.5 mm
Voltage:
35 VDC