ECA-1VM220 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECA-1VM220
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 22 µF - 35 V - 20% - 5 X 11mm - Radial - 2 mm - 95 mA - 2000h - 85°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic M series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The M series parts cover broad range of voltage ratings and capacitance values. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. The capacitance of this capacitor is 22µF and operate on voltage of 35V. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: ECA1VM220
Part No:
ECA-1VM220
EAR99
2000
Capacitance Value:
22 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Size:
N/A
Voltage:
35 VDC