ECA-1VM221 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECA-1VM221
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 220 µF - 35 V - 20% - 8 X 11.5mm - Radial - 3.5 mm - 350 mA - 2000h - 85°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic M series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The M series parts cover broad range of voltage ratings and capacitance values. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. The capacitance of this capacitor is 220µF and operate on voltage of 35V. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: ECA1VM221
Part No:
ECA-1VM221
EAR99
2000
Capacitance Value:
220 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Size:
8 x 11.5 mm
Voltage:
35 VDC