ECA-2AM470 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECA-2AM470
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 47 µF - 100 V - 20% - 8 X 11.5mm - Radial - 3.5 mm - 180 mA - 2000h - 85°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic M series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The M series parts cover broad range of voltage ratings and capacitance values. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. The capacitance of this capacitor is 47µF and operate on voltage of 100V. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: ECA2AM470
Part No:
ECA-2AM470
EAR99
2000
Capacitance Value:
47 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Size:
8 x 11.5 mm
Voltage:
100 VDC