ECA-2WHG4R7 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECA-2WHG4R7
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 4.7 µF - 450 V - 20% - 10 X 20mm - Radial - 5 mm - 49 mA - 2000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic NHG series is automotive grade Type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitor. The capacitance of this capacitor is 4.7µF and operate on voltage of 450V. NHG series parts cover broad range of voltage ratings and capacitance values. Typical applications include audio, video and general purpose electronic circuits.
Search Keywords: ECA2WHG4R7
Part No:
ECA-2WHG4R7
EAR99
2000
Capacitance Value:
4.7 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-25 to 105 °C
Size:
10 x 20 mm
Voltage:
450 VDC