ECE-A1HN470U by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECE-A1HN470U
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 47 µF - 50 V - 20% - 10 X 12.5mm - Radial - 5mm - 140mA - 2000h - 85°C. ...
DESCRIPTION
The SU(Bi-polar) series from Panasonic are type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 47µF and operate on voltage of 50V. These capacitors are perfect solution for applications which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. Tipical aplication are industrial, consumer electronics, portable devices and power management.
Search Keywords: ECEA1HN470U
Part No:
ECE-A1HN470U
Capacitance Value:
47 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Size:
10 x 12.5 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
50 VDC