EEE-1EA101UP by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-1EA101UP
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 100 µF - 25 V - 20% - 8 X 6.2mm - Surface mount - 91mA - 2000h - 85°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic S series capacitors are type V surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 100µF and operate on voltage of 25V. These capacitors are perfect solution for applications which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEE1EA101UP
Part No:
EEE-1EA101UP
EAR99
1000
Capacitance Value:
100 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Size:
8 x 6.2 mm
Voltage:
25 VDC