EEE-1EA220WR by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-1EA220WR
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 22 µF - 25 V - 20% - 5 X 5.4mm - Surface mount - 38mA - 1000h - 85°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic S series capacitors are type V surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 22µF and operate on voltage of 25V. These capacitors are perfect solution for applications which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEE1EA220WR
Part No:
EEE-1EA220WR
EAR99
1000
Capacitance Value:
22 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Size:
5 x 5.4 mm
Voltage:
25 VDC