EEE-FK1E100R by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-FK1E100R
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 10 µF - 25 V - 20% - 4 X 5.8mm - Surface mount - 90 mA - 2000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FK series capacitors are automotive grade type V, surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 10µF and operate on voltage of 25V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEEFK1E100R
Part No:
EEE-FK1E100R
EAR99
2000
Capacitance Value:
10 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
4 x 5.8 mm
Voltage:
25 VDC