EEE-FK1V470P by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-FK1V470P
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 47 µF - 35 V - 20% - 6.3 X 5.8mm - Surface mount - 240 mA - 2000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic FK series capacitors are automotive grade type V, surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 47µF and operate on voltage of 35V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEEFK1V470P
Part No:
EEE-FK1V470P
EAR99
1000
Capacitance Value:
47 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
6.3 x 5.8 mm
Voltage:
35 VDC