EEE-FT1V561AP by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-FT1V561AP
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 560 µF - 35 V - 20% - 10 X 10.2mm - Surface mount - 1190mA - 2000h - 105°C. ...
DESCRIPTION
The EEE-FT1V561AP is a surface mount Aluminum Electrolytic Capacitor features high reliability, long life, low impedance and high ripple current of the top-class in AL-E. The capacitance of this capacitor is 560µF and operate on voltage of 35V. The FT-V series aluminum electrolytic capacitor is applied to an in-vehicle electric equipment and the anti-vibration type (more than Ø8mm) can support. The electrolytic capacitor able to withstand lead-free high reflow temperature for extended periods. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEEFT1V561AP
Part No:
EEE-FT1V561AP
EAR99
500
Capacitance Value:
560 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Size:
10 x 10.2 mm
Voltage:
35 VDC