EEE-HA1E221UP
PanasonicCap Aluminum Lytic 220uF 25V 20% (8 X 10.2mm) SMD 160mA 1000h 105°C Automotive T/R ...
DESCRIPTION
This Panasonic EEE-HA1E221UP capacitor is a high-quality aluminum electrolytic component designed for use in automotive applications. With a capacitance of 220uF and voltage rating of 25V, this SMD capacitor is reliable and robust, capable of handling up to 160mA. It operates at a wide temperature range of -40°C to 105°C and has a long service life of 1000 hours. The compact size of 8 x 10.2mm makes it suitable for space-constrained environments. This component is available in tape and reel packaging for easy assembly.