EEH-ZA1H101P by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEH-ZA1H101P
Panasonic
Hybrid Polymer Capacitor - 100 µF - 50 V - 20% - 10 X 10.2mm - Radial - SMD - 2000 mA - 10000h - 0.028 ohm. ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The EEH-ZA1H101P is a surface mount conductive polymer hybrid aluminium Electrolytic Capacitor. The capacitance value is 100μF and operate on voltage of 50V. Panasonic ZA Series Type V capacitors use hybrid technology. They combine the low leakage current of aluminium electrolytic capacitors with the low ESR characteristics of conductive polymer capacitors. The combination of technologies ensures that frequency and temperature have little effect on the characteristics of these capacitors. With an excellent life span, these capacitors provide endurance of 10000 hours at +105°C. Suitable for AV equipment, household appliances and business or office equipment.
Search Keywords: EEHZA1H101P
Supplier:
Panasonic
Part No:
EEH-ZA1H101P
COO:
JP
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
Reel
Lead Diameter:
N/R
Lead Pitch For Radial:
N/R
Equivalent Series Resistance:
0.028 Ohm
Leakage Current:
50@2Min uA
Family:
ZA
Lifetime:
10000 h
Dimension:
10.2 x 10mm mm