EEH-ZC1H330XV by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEH-ZC1H330XV
Panasonic
The EEH-ZC1H330XV is a surface-mount, vibration-proof Conductive Polymer Hybrid Aluminum Electrolytic Capacitor with a rated voltage of 50V and a capacitance of 33µF. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The EEH-ZC1H330XV is a ZC series surface-mount, vibration-proof Conductive Polymer Hybrid Aluminum Electrolytic Capacitor. It provides a capacitance of 33 µF with a tolerance of ±20% and a rated voltage of 50 V. This component features a low ESR of 40 mΩ at 100 kHz and can handle a high ripple current of 1100 mA rms at 100 kHz and +125°C. It is designed for high reliability with an endurance of 4000 hours at 125°C and operates over a wide temperature range from -55°C to +125°C. As an AEC-Q200 compliant and RoHS compliant part, it is well-suited for demanding applications requiring high temperature resistance and long life.
Search Keywords: EEHZC1H330XV
Part No:
EEH-ZC1H330XV
COO:
JP
ECCN:
EAR99
900
Capacitance Value:
332206uF
Lead Diameter:
N/R
Construction:
Cylindrical2207
Family:
ZC
Lifetime:
4000 h
Leakage Current:
16.5@2Min uA
Equivalent Series Resistance:
0.04 Ohm
Dimension:
8 x 6.3mm mm