EEU-ED2D470 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-ED2D470
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 47 µF - 200 V - 20% - 12.5 X 20mm - Radial - 5 mm - 316 mA - 10000h - 105°C. ...
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Panasonic ED series capacitors are type A, radial leaded, polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 47µF and operate on voltage of 200V. These capacitors are perfect solution for applications which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life.
Search Keywords: EEUED2D470
Supplier:
Panasonic
Part No:
EEU-ED2D470
COO:
MY
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
Bag
Capacitance Value:
47 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-25 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Voltage:
200 VDC