EEU-FC1C562L by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FC1C562L
Panasonic
Cap Aluminum Lytic 5600uF 16V 20% (16 X 35.5mm) Radial 7.5mm 3150mA 5000h 105°C Automotive Bulk
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: EEUFC1C562L
Supplier:
Panasonic
Part No:
EEU-FC1C562L
COO:
MY
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Bag
Capacitance Value:
5600 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
16 x 35.5 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
16 VDC